“Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi Kurulumu ve İşletilmesi Projesi” Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi.

 

28 Eylül 2017 tarihinde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda “Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi Kurulumu ve İşletilmesi Projesi”  kapanış toplantısı gerçekleştirildi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut’un ev sahipliğindeki toplantıya, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ve Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) yetkililerinin yanı sıra projede emeği geçen sektör temsilcileri katıldı.

Proje Kapanış Toplantısı’nda konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, 21’nci yüzyılın ekonominin, teknolojinin, bilgi ve beceri gerektiren mesleklerin değiştiği bir çağ olduğunu söyledi. Bu çağın beraberinde ‘hayat boyu öğrenme’ kavramını getirdiğini belirten Aşut, buna bağlı olarak her ülkenin, ulusal öncelikleri arasında mesleki standart ve yeterlilik sistemlerinin yeniden yapılandırılmasına yer verdiğini aktardı. Türkiye’nin de mesleki standart ve yeterlilik sistemine önem verdiğine, istihdam ve eğitim arasındaki ilişkiyi güçlendirecek çalışmalar yaptığına dikkat çeken Aşut, “Bugün sadece 81 meslek dalında zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesi, kısa sürede 115 meslek dalında zorunlu hale gelecek. Bu sayının artması sistemin daha etkin ve çalışır hale gelmesini sağlayacaktır” dedi.

“Türkiye’de bir ilke imza attık”

MTSO’nun yürüttüğü bu projeyle, Türkiye’de bir ilke imza attıklarını kaydeden Aşut, ‘Dış Ticaret ve Lojistik’ meslek dallarında mesleki yeterlilik belgesi veren ilk ve tek kurum olacaklarını ve sadece Mersin’e değil tüm Türkiye’ye bu hizmeti sunacaklarını söyledi.

Ayrıca Mersin’de tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren çalışanlara yönelik hizmet vereceklerine de değinen Aşut şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf çalışanları için belge zorunluluğu var. İlimizde tehlikeli sınıfta faaliyet gösteren yaklaşık 47 bin çalışan tespit ettik. Bu bağlamda metal sanayine yönelik “Çelik Kaynakçısı”, “Asansör Bakım ve Onarımcısı”, “Metal Sac İşlemecisi” meslek dallarında Mesleki Yeterlilik Belgesi hizmetini de sunacağız. Bununla da durmayacağız. Birden fazla tehlikeli meslek dalında Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi olarak hizmet vermeye başlayan Odamızın hedefi, her zaman olduğu gibi tüm üyelerimizin ihtiyaç duyduğu bütün meslek dallarında sınav ve belgelendirme hizmetini sunmaktır. Bu nedenle üyelerimizin talep ve isteklerine çözüm üretmek amacıyla, gerektiğinde dış kaynak kullanımı ile gerekli sınav ve belgelendirme işlemlerini organize edip, üyelerimizin talep ve ihtiyaçlarına her zaman cevap vereceğiz.”

Ulusoy: “Zorunlu meslek sayısı 81’e yükseldi”

MYK Başkanlığı Sınav ve Belgelendirme Dairesi Uzman Yardımcısı Kübra Ulusoy ise sunumunda MYK’nın kuruluş nedenlerini, ulusal yeterlilik sisteminin ne olduğunu ve belge zorunluluklarını anlattı. Avrupa Birliği ile uyumlu ulusal yeterlilik sistemini kurup işletme hedefiyle yola çıktıklarını kaydeden Ulusoy, bugüne kadar 233 bin 829 belge verdiklerini söyledi. 2015’ten bu yana tehlikeli ve çok tehlikeli meslek dallarında mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Ulusoy, belge zorunluluğu olan meslek sayısının son yapılan eklemelerle birlikte 81’e yükseldiğini anlattı. Sektöre yönelik diploması bulunanlar ile ustalık belgesi sahibi kişilerin MYK belgesi alma zorunluluğu bulunmadığına da dikkat çeken Ulusoy, “İş müfettişleri denetimlere başladı. Çalışanların MYK belgesi bulunup bulunmadığını sorguluyor ve belge sahibi olmadığı tespit edilen kişiler için işveren yada işveren vekillerine idari para cezası uygulanıyor” diye konuştu.

Dündar: “Akreditasyon, hizmet alan kişilere güven sağlıyor”

TÜRKAK Baş Denetçisi Seher Batur Dündar ise belgelendirme merkezleri için TÜRKAK Akreditasyon Süreci’nin nasıl gerçekleştiğini anlattı. TÜRKAK olarak laboratuar, muayene kuruluşları ya da belgelendirme kuruluşlarının ulusal ve uluslararası standartlara göre faaliyet gösterdiklerini onayladıklarını anlatan Dündar, “Her alanda farklı uluslararası standartlar var. Biz kuruluşların bu standartlara uyup uymadığını kontrol edip uyanları akredite ediyoruz” dedi. Akredite kuruluşların hizmet alan kişilere güven verdiğine değinen Dündar, TÜRKAK akreditasyonuna sahip bir kuruluştan alınan belgenin dünyanın her yerinde geçerliliği olduğunu vurguladı.

YFM Personel Belgelendirme Merkezi akreditasyon çalışmalarının bu kapsamda devam ettiğini ifade eden Dündar, yılsonunda çalışmaların tamamlanacağına inandığını sözlerine ekledi.

Konuşmaların yapılmasının ardından proje kapsamında yapılmş olan çalışmalara katıkı veren kişilere plaket takdimi yapılmıştır. Plaket taktiminin yapılasından sonra MTSO fuaye alanında bir kokteyl gerçekleştirilmiştir.