Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Seviye 3 Belgesi Sınavları

Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Seviye 3 Belgesi Sınavları

Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Seviye 3 Belgesi Sınavları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.

Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Seviye 3 Belgesi” ifadesi, genellikle Türkiye’deki mesleki yeterlilik belgesi düzenleyicisi olan Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından verilen bir belge türünü ifade eder.

Bu belge, şehir içi toplu taşıma otobüsü kullanarak yolcu taşıyan şoförlere verilir ve şoförlerin bu işi yapmak için gerekli beceri ve bilgiye sahip olduklarını kanıtlar.

MYK, bu belgeyi farklı seviyelerde verir. Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Seviye 3 Belgesi ise, şehir içi toplu taşıma otobüsü şoförlerinin en azından gerekli beceri ve bilgiye sahip olduğunu gösterir ve mesleki yeterliliklerini kanıtlar.

Bu belge için bazı ön şartlar mevcuttur bunlar şu şekildedir:

Türk Ceza Kanununun “Cinsel saldırı” başlıklı 102.,“Çocukların cinsel istismarı” başlıklı 103., “Reşit olmayanla cinsel ilişki” başlıklı 104., “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” başlıklı 109., “Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” başlıklı 188., “Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma” başlıklı 190., “Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak” başlıklı 191., “ Fuhuş” başlıklı 227. ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun “Sarhoşluk” başlıklı 35. maddelerindeki suçlardan affa uğramış olsa bile hüküm giymemiş olması gerekmektedir.

Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Seviye 3 Belgesi Ne İşe Yarar?

Bu belge, şehir içi toplu taşıma otobüsü şoförlerinin sahip olması gereken belirli bir mesleki yeterliliği gösterir.

Bu belge, mesleki yeterlilik sınavını başarıyla geçen şoförlere verilir ve belgenin geçerlilik süresi 5 yıldır. Belge sahibi şoförler, şehir içi toplu taşıma otobüslerini kullanarak işlerini yapabilirler.

Belgenin “Seviye 3” olarak adlandırılması, otobüs şoförlerinin sahip olabilecekleri üç farklı belge seviyesinden biridir. Seviye 3, en yüksek seviyedir ve otobüs şoförlerinin daha geniş bir yeterlilik ve deneyime sahip olmalarını gerektirir.

Bu belgeyi almak için, adayların belirli bir eğitim programını tamamlaması, sınavlardan geçmesi ve bir dizi pratik sürüş testini başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Bu belge, şehir içi toplu taşıma otobüslerinde çalışmak isteyen sürücülerin işe alınmaları için gereklidir.

Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Seviye 3 Belgesi Sınavları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.