Mesleki yeterlilik belgesi almak ne kadar sürer?

Mesleki yeterlilik belgesi almak ne kadar sürer diye düşünüyorsanız bilgi almak için bizlere 0549 495 01 43 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterliliklerde tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen bilgi, beceri ve yetkinlik gibi öğrenme kazanımlarına sahip olduğunu gösteren belgelerdir.

Bu belge, kişinin mesleğinde yeterli olduğunu gösterir. Bu belge düzenlenen bir sınav ile ilgili kişilere verilir. 2015 yılı sonrası tehlikeli ve çok tehlikeli bazı meslekleri icra edebilmek için zorunlu hale gelen bir tür sertifika denebilir. Bu belgeye sahip olabilmek için o alanda bilgili olmak ve bilgiyi yapılacak olan teorik ve uygulama sınavı ile kanıtlamak gerekir.

Bu belgenin bireyler ve aynı zamanda kurum için avantajları mevcuttur. Bireyler, bu belgeyi almaya hak kazandıklarında, ilgili iş yerine sahip oldukları, bilgi, beceri ve yetkinliği belirtebilirler. Ulusal Yeterlilikler yaygın öğrenmenin tanınmasına imkan vermektedir.. Böylece kişiler, iş açısından gelişimlerini, daha çeşitli yollarla sağlayabilmekte olup, aynı zamanda kariyer hareketliliğini desteklemiş olurlar.

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

İşverenler için avantajları ise, işverenler, aradıkları nitelikli iş gücüne daha kolay ve hızlı yoldan ulaşabilirler. İşin gerektirdiği becerilere sahip elemanlar ise iş gücünü artırmaktadır. Aynı zamanda zaman ve para kaybını engellemektedirler. İş gücü istihdamı yaygınlaştırıldığı sürece, tüketiciye sunulmuş olan ürünlerin kalitesi artar. Aynı zamanda hizmet kalitesinin de artmasını sağlar.

Bireyler Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ilgili ulusal yeterlikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında teorik ve uygulamalı sınavlara girerek başarılı olmaları halinde bu belgeyi almaya hak kazanırlar.

Mesleki yeterlilik belgesi ne kadar sürede alınır sorusunun cevabı, belgenin branşına, alacak kişinin mesleki eğitim durumu gibi olgular sebebiyle değişiklik gösterir.

 

Mesleki yeterlilik belgesi almak ne kadar sürer hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.