Makine Bakımcısı bakımcısı seviye-4 mesleki yeterlilik belgesi sınavı nasıl olur?

Bu yeterlilikte Zorunlu Olan A1 birimi ile Seçmeli olan B1 ve B2 yeterlilik birimlerinde yukarıda yazılı olan gruplandırma alternatiflerinden adayın başvurmuş olduğu alternatif seçeneğine göre teorik sınavlar test (T1) şeklinde gerçekleştirilir. Sınav soruları, teorik sınav kapsamında ölçülmesi öngörülen tüm öğrenim çıktılarını ve başarım ölçütlerini ölçebilecek şekilde tasarlanacak olup, her yeterlilik biriminin değerlendirilmesi ayrı yapılacaktır.
Teorik sınavının puanlandırılması soru kitapçıklarında işaretlenen seçenekler üzerinden yapılır ve her bir yeterlilik birimi için aday tarafından işaretlenmiş doğru cevap sayısı tespit edilerek, veriler sınav geçme kriterlerine göre değerlendirilip sonuçlar belirlenir.
Teorik sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde doğru cevap sayısı esastır. Yanlış cevapların yanında boş bırakılan sorular ile Silinmiş ve uygunsuz işaretlenenler de yanlış sayılır. Her soru için yalnız bir tane doğru cevap işaretlenmelidir, birden fazla işaretleme olan sorular yanlış sayılır.
Her birimde sorulacak soru sayısı ve süreleri aşağıda belirtilmiştir.
A1 birimine yönelik teorik sınavda adaylara 20 soruluk 4 seçenekli çoktan seçmeli ve her biri eşit puan değerinde yazılı sınav sorusu sorulur. Sınav Süresi Soru Başına 1,5 dk.dır.
B1 birimine yönelik teorik sınavda adaylara 36 soruluk 4 seçenekli çoktan seçmeli ve her biri eşit puan değerinde yazılı sınav sorusu sorulur. Sınav Süresi Soru Başına 1,5 dk.dır.
B2 birimine yönelik teorik sınavda adaylara 20 soruluk 4 seçenekli çoktan seçmeli ve her biri eşit puan değerinde yazılı sınav sorusu sorulur. Sınav Süresi Soru Başına 1,5 dk.dır.
Sorular SEVİYE BELGELENDİRME soru bankasından rastlantısal olarak seçilip her bir soru eşit puan ağırlıktadır ve toplam değeri 100 puandır.A1,B1 ve B2 (T1) Yazılı sınavda soruların en az % 60’ına doğru yanıt veren aday başarılı sayılır.

(T2) Yapılandırılmış Yazılı Sınav
Bu yeterlilikte Seçmeli birim olan B2 yeterlilik birimi için T2 Yapılandırılmış Yazılı sınavı gerçekleştirilir. Adaylar, B2 birim için Makine Bakımcı Seviye – 4 (10UY0002-4) Ulusal Yeterliliğinde verilen başarım ölçütlerini ve senaryoyu sağlayacak şekilde yazılı sınav olarak yapılır.
T2 Yapılandırılmış Yazılı sınavında adaya soru ve yanıtları yapılandırılmış 2 doğru seçenekli sorulara verilir. Her soru için iki tane doğru cevap işaretlenmelidir, ikiden fazla işaretleme olan sorular yanlış sayılır.
Sınavda yanlış cevaplandırılan sorulardan herhangi bir puan indirimi yapılmaz ve sınavda toplam 7 soru sorulur, ilk 6 soru 2×7 puan son soru 2×8 puan olarak değerlendirilmesi yapılır. 100 tam puan üzerinden T2 Yapılandırılmış Yazılı sınavda en az 60 puan alması gerekir.

Makine Bakımcısı bakımcısı seviye-4 mesleki yeterlilik belgesi sınavı nasıl olur? hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.