Kocaeli Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 Belge Nasıl Alınır?

Kocaeli Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 Belge Nasıl Alınır?

Endüstriyel taşımacı, üretim sahası ve depo benzeri alanlardaki çeşitli yükleri, uygun taşıma ve kaldırma araçlarını kullanarak kısa mesafe taşıma yapan ve yükleri araçlara indirip yükleyen kişidir. Bu eğitimin amacı, adayların Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 mesleğinde başarılı olmak için gerekli niteliklere sahip olup olmadıklarını tespit etmek ve meslekte yeterliliklerini, geçerli ve güvenilir bir belge kazanmalarına olanak sağlamaktır.

Peki, bu kursa girmek için neler gereklidir? Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 ulusal yeterliliğe sınavına girmek için G sınıfı ehliyete sahip olmak gereklidir. Ayrıca endüstriyel taşıma aracına göre operatör belgesine sahip olmalıdır.

3 seçmeli birime ayrılmaktadır, peki bunlar nedir? Endüstriyel Forklift, İstif Makinası Ve Transpalet Kullanımı,  Endüstriyel Elektrikli Çekici Kullanımı ve Sapancılık’dır.

Peki, sınavlar nasıl yapılmaktadır? Adaylar yazılı ve uygulamalı sınava tabii tutulur. Adayların yeterlilik belgesini başarıyla alabilmek için bu 2 sınavdan da başarılı olmalıdır. Daha sonra belirtilen alternatifler arasından seçtiğiyle ilgili sınava tabii tutulur. Yazılı sınavlar ilgili öğrenme çıktılarını kapsayacak şekilde düzenlenmektedir. Uygulamalı sınavlardaysa seçmeli birimlerin uygulama ile ölçülen öğrenme çıktılarından sorumlu tutulur.

Adaylar yazılı ya da uygulamalı bölümlerinden birinden başarılı olurlarsa 1 yıl içinde tekrar sınava başvurduğu zaman başarılı olduğu sınavdan muaf tutulur.

Peki, belgelerin geçerlilik süresi nedir? Yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi, 24 aydan fazla endüstriyel taşıma işine ara vermemesi kaydıyla 5 yıl süreyle geçerlidir.

Belgenin gözetim sıklığı nedir? Adayın çalıştığı kurumdan, belgenin geçerlilik süresi dolamadan en az 1 kere olmak kaydıyla mesleki rapor istenir.

Peki, 5 yıl dolduktan sonra ne yapılır? 5 yılsonunda aday belgesini yenilemek için başvurduğunda sadece uygulamalı sınava tabii tutulmaktadır. İkinci 5 yıl bitiminde ise konuları azaltılmış yazılı ile birlikte uygulamalı sınav yapılmaktadır.

Sanayinin her sene daha fazla artmasıyla birlikte endüstriyel belgelere sahip olan insanlara da talep artmaktadır. Bu sebeple zaten piyasada bir sürü endüstriyel taşıyıcı var demeyip siz de bu belgelere sahip olabilmek için başvurmalısınız.

Kocaeli Endüstriyel Taşımacı Seviye 3 Belge Nasıl Alınır? Poly Belge Hakkında daha fazla bilgi almak için ulaşabilirsiniz.