Kaynak Operatörü-seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi için gereken evraklar?

Kaynak Operatörü-seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi için gereken evraklar?

Belgelendirmenin Amacı Ve Kapsamı

Ülkemizde kaynak operatörlerinin belgelendirilmesinin esas amacı, metalik malzemelerin ergitmeli kaynak yöntemlerinden herhangi birini, tam mekanize veya otomatik kaynak donanımlarını kullanarak gerçekleştirecek işletme ve kurumlara nitelikli personel talebinin sağlanması, bu faaliyetlerin eğitimli ve nitelikli kişiler tarafından yürütülmesi ve çalışmalarda kalitenin artırılması için;

  • Adayların sahip olması gereken nitelikleri, bilgi, beceri ve yetkinlikleri tanımlamak,

  • Adayların, geçerli ve güvenilir bir belge ile mesleki yeterliliğini kanıtlamasına olanak vermek,

  • Eğitim sistemine, sınav ve belgelendirme kuruluşlarına referans ve kaynak oluşturmaktır.

Bu yeterlilik yüksek basınç altında çalışan kaynak operatörlerine uygulanmaz.

Belgelendirme Başvuru Ön Şartları

Kaynak Operatörü Belgesi Mesleki Yeterlilik Belgesi için ulusal yeterliliğe özgü bir ön başvuru şartı aranmamaktadır.

Belgelendirme Başvuru Yöntemi

Kaynak Operatörü Belgesi Mesleki Yeterlilik Belgesinin alımı başvurusunda bulunacak olan adaylar öncelikle Mesleki Yeterlilik Kurumunun yetkilendirilmiş ve internet sitesinde bildirmiş olduğu kuruluşlarla irtibata geçilmelidir.

Belgenin Geçerlilik Süresi

Kaynak Operatörü Mesleki Yeterlilik Belgesinin geçerlilik süresi, belgeyi alırken seçilen süreye göre 3 yıl ile 6 yıl arasında değişmektedir. Belgeli kişinin yeterlilik durumunun devam ettiğini tespit etmek için belgenin geçerlilik süresi içerisinde 6 ayda bir gözetime tabi tutulur.

Belge Yenileme

  • Belgenin geçerlilik süresi 6 yıl olanlar; 6 yıl sürenin sonunda belge sahibi yeniden sınava girerek yeterli görüldüğü takdirde belgelendirilmesi yapılır.

  • Belgenin geçerlilik süresi 3 yıl olanlar, son 6 ay içerisinde yapmış olduğu 2 adet kaynak numunesine radyografik veya ultrasonik veya tahribatlı testlerden biri uygulanır. Kaynaklar hatasız veya tespit edilen hata kabul ölçütleri içerisinde yer alıyorsa belgenin geçerlilik süresi 3 yıl daha uzatılır.

Kaynak Operatörü-seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi için gereken evraklar? hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.