İnşaat meslekleri ustalık belgesi nasıl alınır?

İnşaat meslekleri ustalık belgesi nasıl alınır diye düşünüyorsanız bilgi almak için bizlere 0549 495 01 43 iletişim numarasından ulaşabilirsiniz.

Pek çok meslek için mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirilirken özellikle de inşaat sektöründe yer alan çok sayıda meslek için zorunlu belge uygulaması geldi.

2015 Ocak tarihi itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, inşaatlarda çalışan ustalara yönelik sertifika alma zorunluluğu başlamıştı. Bu tarihten itibaren müteahhitler, şantiyelerinde belgesiz inşaat ustası çalıştıramamışlardı. İnşaat ustalık belgesi ise eğitim kurumlarından alınabilmektedir.

3194 sayılı yasanın 28 ve 42 maddeleri gereğince, inşaatlarda yetki belgesi olmadan çalışan ustalara çeşitli cezalar veriliyor. Ayrıca inşaat ustalarının belge almaya teşvik edilmesi sağlanmaktadır.

Müteahhitler hizmet içi eğitim kapsamında, eğitim kurumlarına inşaat ustalarının kaydını yaptırarak, belge almasını sağlayabiliyor. Bireysel olarak da inşaat ustaları, belirtilen eğitim kurumlardan belgelerini kendi imkanlarıyla da alabiliyor.

Belgesi olmayan inşaat ustaları ise müteahhitten alacakları yazı ile “Geçici Ustalık Yetki Belgesi” başvurularını Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerine yapabiliyorlar.

Daha sonrasında, sınav soruları ile ilgili gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. İnşaat ustası mesleki yeterlilik belgesi sınavlarında en başta, iş sağlığı ve güvenliği konularından sorular sorulmaktadır. Daha sonra genel inşaat bilgisine yönelik olarak teorik ve uygulama sınavları yapılır. Uygulama sınavlarında adayların, genel inşaat bilgileri ölçülür. Mesela inşaat ustalarına yönelik olarak gerçekleştirilen uygulama sınavlarında, kalıp ve demir işlerinin yapılması söylenir. Bu konulardaki mesleki bilgileri ölçülür.

İnşaat meslekleri ustalık belgesi nasıl alınır hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.