İnşaat işçisi mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır?

İnşaat işçisi mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır?

Yetki sertifikası sahibi olan inşaat ustaları ayrıca, inşaat ustası mesleki yeterlilik belgesi almalılar.

Mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için ise MYK tarafından yetkilendirilen Polycert kuruluşuna başvuruda bulunabilirsiniz. Online ya da bizzat başvuru yapılabilmektedir. Başvurularınızda gerekli olan belgeleri tamamladıktan sonra, Polycert uzmanları tarafından, sınav tarihi ve yeri hakkında bilgilendirirsiniz.

Daha sonrasında, sınav soruları ile ilgili gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. İnşaat ustası mesleki yeterlilik belgesi sınavlarında en başta, iş sağlığı ve güvenliği konularından sorular sorulmaktadır.
Daha sonra genel inşaat bilgisine yönelik olarak teorik ve uygulama sınavları yapılır.
Uygulama sınavlarında adayların, genel inşaat bilgileri ölçülür.
Mesela inşaat ustalarına yönelik olarak gerçekleştirilen uygulama sınavlarında, kalıp ve demir işlerinin yapılması söylenir.
Bu konulardaki mesleki bilgileri ölçülür.
Müteahhitler hizmet içi eğitim kapsamında, eğitim kurumlarına inşaat ustalarının kaydını yaptırarak, belge almasını sağlayabiliyor. Bireysel olarak da inşaat ustaları, belirtilen eğitim kurumlardan belgelerini kendi imkanlarıyla da alabiliyor.

Belgesi olmayan inşaat ustaları ise müteahhitten alacakları yazı ile “Geçici Ustalık Yetki Belgesi” başvurularını Çevre ve Şehircilik il müdürlüklerine yapabiliyorlar.

Daha sonra eğitim kurumları tarafından yapılan belgelendirme programlarına katılım sağlanıyor. Buradan alınan belgeler, çalışan firmaya veriliyor.
İnşaat işçisi mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır? hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.