Bayan Kuaförü Ustalık Belgesi

Kuaförlük Sertifikası Nereden Alınır?

Bunların haricinde bay veya bayan kuaförü olmak isteyen bireyler Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek Liseleri/Meslek Liselerinin Cilt Bakımı ve Kuaförlük ile Çok Programlı liselerinin Kuaförlük bölümlerinden mezun olanlar ise bu sertifikayı almak için kursa gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Ancak harici olarak diğer kişiler kuaförlük sertifikası almak için MEB onaylı kurslara başvuruda bulunmalılar ve buradan başarı ile ayrılmalıdırlar. Her ilde bu kursların açılma tarihi farklıdır. Bu sebepten dolayı ilinizde yer alan Halk Eğitim Merkezine müracaat ederek, kursların ne zaman açılacağını ve diğer başvuru şartlarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Saçı günün modasına ve kişinin zevkine göre; kesen, şekil veren, biçimlendiren, boyayan ve saç bakımı yapan kişilere kuaför denilmektedir. Kuaförlük ciddi bir iştir. Acemice bilinçsiz olarak yapılan kuaförlük kişilerin sağlığını doğrudan tehlike altına atabilir, yaralanmalara ve ciddi kalıcı sorunlara sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı da kuaför olmak isteyenler belirli eğitimlerden geçerek bir sertifika almak durumundadırlar. Peki kuaförlük belgesi, berberlik belgesi nasıl ve nereden alınır? Kimler kuaförlük belgesi, kuaförlük sertifikası alabilir?

Kuaförlük belgesi almak için Halk Eğitim Merkezleri veya MEB onaylı sertifika veren ilinizde bulunan yerlere başvuru yapmanız gerekmektedir. Buralarda gerekli eğitimler alındıktan sonra MEB tarafından sınava tabi tutulursunuz. Bu sınavı da geçmeniz durumunda ise kuaförlük sertifikası sahibi olursunuz. Tüm bu işleyiş hakkında aşağıdaki yazılarımızdan detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

 

Menü